Cellulit, inaczej lipodystrofia gynoidalna. Jest to złożony problem, który wymaga złożonej diagnostyki i wielokierunkowego leczenia. Obecność cellulitu związana jest z zaburzeniami funkcjonowania tkanki tłuszczowej, tkanki łącznej, a także układu żylnego i limfatycznego. Proces rozwoju cellulitu jest długotrwały i wieloetapowy.
Najczęściej lokalizuje się na udach, pośladkach, brzuchu, ramionach i piersiach. Powszechnie nazywany jest skórką pomarańczową. Czynnikami predysponującymi do powstawania cellulitu są głównie zmiany hormonalne, skłonności genetyczne, płeć żeńska i czynniki środowiskowe. Na większość z nich nie mamy wpływu.
Mamy jednak wpływ na czynniki środowiskowe, czyli na nasz sposób odżywiania, aktywność fizyczną, odpowiedni sen, nawodnienie czy dostarczenie antyoksydantów naszemu organizmowi. Mamy też możliwość skorzystania z serii zabiegów preparatem Alidya. Jedynym na świecie wyrobem medycznym zarejestrowanym do iniekcyjnego leczenia lipodystrofii gynoidalnej.
Największe szanse powodzenia terapii są w początkowych fazach cellulitu. Zabieg ten zatem służy nie tylko leczeniu ale też wczesnej profilaktyce. Gdy dojdzie już do powstania zmian III stopnia, nieraz z bolesnymi guzkami, leczenie może okazać się bardzo trudne lub wręcz niemożliwe.