W neurologii leczy migrenowe bóle głowy, kręcz karku, przykurcze mięśniowe, w okulistyce zeza, a w urologii nadreaktywność mięśnia wypieracza pęcherza moczowego.
Toksyna botulinowa jest neurotoksyną odwracalnie porażającą przewodnictwo nerwowo - mięśniowe. Preparat powstaje z oczyszczonego białka produkowanego przez bakterię Clostridium botulinum, której szczepy są izolowane w warunkach laboratoryjnych.
Ilość jednostek użytych do zabiegu waha się od 30 do 50 jednostek. W innych dziedzinach medycyny sięga nawet 200 jednostek. Toksyczna dawka toksyny botulinowej wynosi 2500 - 3000 jednostek. Jest ona zatem ponad pięćdziesięciokrotnie większa niż dawki stosowane w zabiegu leczenia bruksizmu.
Zabieg z zastosowaniem toksyny botulinowej jest uznawany za jeden z najbezpieczniejszych zabiegów z zakresu medycyny estetycznej. Preparat działa wyłącznie w mięśniu, w który został podany. Nie ma wpływu na inne mięśnie w ciele.
Organizm po pewnym czasie stosowania toksyny botulinowej może zacząć wytwarzać przeciwciała, dlatego nie zaleca się powtarzać zabiegów częściej niż co 4 - 6 miesięcy. Zbyt częste ich wykonywanie może spowodować, że staną się mniej efektywne.