Poznaj szczegóły

Jednym z mniej popularnych zastosowań toksyny botulinowej jest jej podawanie śródskórne w celu czasowego zablokowania nerwów zaopatrujących gruczoły potowe. Skutkuje to redukcją wydzielania potu, co ogranicza konieczność stosowania antyperspirantów i blokerów pocenia.

Toksyna botulinowa wykorzystywana jest również w redukcji zmarszczek mimicznych i uśmiechu dziąsłowego, leczeniu bruksizmu oraz w innych dziedzinach medycyny. W neurologii leczy migrenowe bóle głowy, kręcz karku, przykurcze mięśniowe, w okulistyce zeza, a w urologii nadreaktywność mięśnia wypieracza pęcherza moczowego.

Neurotoksyna używana do zabiegów powstaje z oczyszczonego białka produkowanego przez bakterię Clostridium botulinum, której szczepy są izolowane w warunkach laboratoryjnych.

Ilość jednostek użytych do zabiegu waha się od 50 do 100 jednostek. W innych dziedzinach medycyny sięga nawet 200 jednostek. Toksyczna dawka toksyny botulinowej wynosi 2500 - 3000 jednostek. Jest ona zatem ponad dwudziestopięciokrotnie większa niż dawki stosowane w leczeniu nadpotliwości pach.

Zabieg z użyciem toksyny botulinowej typu A jest uznawany za jeden z najbezpieczniejszych zabiegów z zakresu medycyny estetycznej.

Preparat działa wyłącznie w konkretnym obszarze, w który został podany.

Organizm po pewnym czasie stosowania toksyny botulinowej może zacząć wytwarzać przeciwciała, dlatego nie zaleca się powtarzać zabiegów częściej niż co 4 - 6 miesięcy. Zbyt częste ich wykonywanie może spowodować, że staną się mniej efektywne.

Czego możesz się spodziewać

Dowiedz się więcej

 • Technika zabiegu

  Wizyta rozpoczyna się od wykonania testu Minora, który pozwala zlokalizować miejsca nadmiernej potliwości. Polega on na aplikacji preparatu jodu i skrobi na cały obszar skóry pach. Następnie, po dokładnym odkażeniu skóry, płytko, śródskórnie zostaje podana toksyna botulinowa. Niektórym osobom ukłucia igłą mogą stwarzać lekki dyskomfort, jest ich jednak niewiele.

 • Zaufanie i bezpieczeństwo

  Do zabiegu używane są wyłącznie oryginalne preparaty firmy Allergan dostępne tylko dla lekarzy. Botox charakteryzuje się najmniejszym stopniem dyspersji w tkankach, co daje największą precyzję pośród wszystkich toksyn botulinowych dostępnych na rynku. Toksyna botulinowa w medycynie stosowana jest w bardzo małych dawkach, które są bezpieczne dla człowieka.

 • Po zabiegu

  Już po upływie 2 dni od zabiegu można zauważyć pierwsze efekty leczenia pod postacią zmniejszenia produkcji potu. W kolejnych dniach pocenie się będzie stopniowo coraz słabsze. Efekt zabiegu utrzymuje się 6 - 12 miesięcy, a czasem nawet 18 miesięcy. Jest to bardzo indywidualne. Po tym czasie gruczoły potowe stopniowo się uaktywniają.

 • Wizyta kontrolna

  Jest konieczna i powinna się odbyć po 3-4 tygodniach od wykonania zabiegu. Podczas wizyty zostaną skontrolowane efekty leczenia i wykonana fotodokumentacja medyczna. Najlepiej zapisać się na nią od razu w dniu zabiegu. Jest bezpłatna.

Cennik