Poznaj szczegóły

Jeśli rozważasz wizytę u psychiatry, to prawdopodobnie jesteś pełen obaw i wątpliwości. Jak wizyta będzie przebiegać? Czego się dowiem o sobie? Co się ze mną stanie?

Lekarz psychiatra, jak każdy lekarz, wizytę zaczyna od badania. Jako, że polem zainteresowania jest psychika człowieka, badanie psychiatryczne polega na pogłębionym wywiadzie.

Dotyczy on zarówno Twojego obecnego stanu psychicznego, jak i wydarzeń z przeszłości.

Lekarz zapyta o Twoją obecną sytuację życiową, rodzinę i pracę. Ważne, choć początkowo o  niezrozumiałym znaczeniu mogą być pytania dotyczące Twojej przeszłości, rodziny z której pochodzisz czy Twoich doświadczeń seksualnych.

Nie bój się zadawać pytań. Postaraj się być otwarty na pytania lekarza i śmiało pytaj o ich cel. Jeśli z jakimś pytaniem czujesz się wyjątkowo niekomfortowo, powiedz o tym, a jeśli stanowczo nie chcesz odpowiedzieć – nie odpowiadaj.

Zdarza się, że lekarz będzie chciał również zbadać Cię somatycznie, czyli tak jak każdy lekarz ogólny, czy neurologicznie – stosownie do indywidualnych potrzeb.

Czasem, w celu pogłębienia diagnostyki, konieczna może się okazać konsultacja u innego specjalisty – najczęściej neurologa, internisty czy seksuologa.

Postawienie ostatecznej diagnozy psychiatrycznej może wymagać więcej niż kilku spotkań, a czasem dodatkowych badań psychologicznych.

Czego możesz się spodziewać

Dowiedz się więcej

  • Poinformuj, to ważne!

    Bardzo istotne jest poinformowanie psychiatry o chorobach przewlekłych, przyjmowanych lekach czy przebytych urazach. Wiele schorzeń, zwłaszcza autoimmunologicznych czy endokrynologicznych oraz przyjmowanych leków może wpływać na stan psychiczny.

  • Tajemnica zawodowa

    Pamiętaj, że lekarza psychiatra wyjątkowo rygorystycznie przestrzega tajemnicy zawodowej, która jest regulowana przez kilka aktów prawnych. Bez Twojej wyraźnej zgody żadne informacje na Twój temat nie mogą zostać ujawnione. Wyjątek może stanowić kilka ściśle określonych przez prawo sytuacji.

  • Plan leczenia

    Leczenie zaproponowane przez lekarza może opierać się na farmakoterapii oraz psychoterapii. Nie jest to obligatoryjne, jednak warto zastanowić się nad wdrożeniem zaleceń. Tylko w wyjątkowych sytuacjach, gdy zagrożone jest zdrowie lub życie pacjenta oraz innych osób, lekarz może wydać pilnie skierowanie do szpitala psychiatrycznego.

  • Lekarz duszy

    Mało kto zdaje sobie sprawę jak wiele osób cierpi psychicznie. Jeśli czujesz się źle, nie potrafisz znaleźć przyczyny tego samopoczucia, po prostu spotkaj się i porozmawiaj. Czasem nawet jedna wizyta jest w stanie zmienić Twoje spojrzenie na pewne sprawy, znaleźć odpowiedzi na nurtujące Cię pytania czy przyczyny Twoich dolegliwości.

Cennik