Poznaj szczegóły

Bruksizm, znany jest również jako zgrzytanie zębami. Dolegliwość ta często występuje w nocy i wiele osób może być nieświadomych istnienia tej patologii. Zaciskanie i tarcie zębami może doprowadzić do ich rozchwiania, pękania i ścierania szkliwa oraz do poważnych zaburzeń w obrębie stawów skroniowo - żuchwowych. Problem ten dotyczy około 10% populacji osób dorosłych.

Dodatkowo mogą występować uczucie nadmiernego napięcia i dyskomfortu w obrębie twarzoczaszki, a także częste bóle głowy, zwłaszcza po przebudzeniu.

Bruksizm jest zaliczany do schorzeń psychosomatycznych, czyli spowodowanych nadmiernym stresem bądź nadmierną wrażliwością na stres.

W leczeniu najważniejsza jest psychoterapia połączona z technikami relaksacyjnymi. Nim metody te przyniosą oczekiwany skutek warto zgłosić się do stomatologa celem wykonania szyny relaksacyjnej i kwalifikacji do zabiegu ostrzyknięcia żwaczy toksyną botulinową.

Toksyna botulinowa wykorzystywana jest również w redukcji zmarszczek mimicznych i uśmiechu dziąsłowego, leczeniu nadpotliwości oraz w innych dziedzinach medycyny.

W neurologii leczy migrenowe bóle głowy, kręcz karku, przykurcze mięśniowe, w okulistyce zeza, a w urologii nadreaktywność mięśnia wypieracza pęcherza moczowego.

Toksyna botulinowa jest neurotoksyną odwracalnie porażającą przewodnictwo nerwowo - mięśniowe. Preparat powstaje z oczyszczonego białka produkowanego przez bakterię Clostridium botulinum, której szczepy są izolowane w warunkach laboratoryjnych.

Ilość jednostek użytych do zabiegu waha się od 30 do 50 jednostek. W innych dziedzinach medycyny sięga nawet 200 jednostek. Toksyczna dawka toksyny botulinowej wynosi 2500 - 3000 jednostek. Jest ona zatem ponad pięćdziesięciokrotnie większa niż dawki stosowane w zabiegu leczenia bruksizmu.

Zabieg z zastosowaniem toksyny botulinowej jest uznawany za jeden z najbezpieczniejszych zabiegów z zakresu medycyny estetycznej. Preparat działa wyłącznie w mięśniu, w który został podany. Nie ma wpływu na inne mięśnie w ciele.

Organizm po pewnym czasie stosowania toksyny botulinowej może zacząć wytwarzać przeciwciała, dlatego nie zaleca się powtarzać zabiegów częściej niż co 4 - 6 miesięcy. Zbyt częste ich wykonywanie może spowodować, że staną się mniej efektywne.

Czego możesz się spodziewać

Dowiedz się więcej

  • Technika zabiegu

    Jest to zabieg inwazyjny, który polega na ostrzyknięciu mięśni żwaczy przygotowanym roztworem toksyny botulinowej. Po dokładnym odkażeniu skóry preparat podawany jest w kilka punktów napiętego mięśnia żwacza. Zabieg nie wymaga zastosowania znieczulenia.

  • Zaufanie i bezpieczeństwo

    Do zabiegu używane są wyłącznie oryginalne preparaty firmy Allergan dostępne tylko dla lekarzy. Toksyna botulinowa w medycynie stosowana jest w bardzo małych dawkach, które są bezpieczne dla człowieka.

  • Po zabiegu

    Po kilku dniach od wykonania zabiegu uzyskujemy efekt stopniowego rozluźnienia mięśni żwaczy, dzięki czemu słabnie wzajemny nacisk zębów. Zmniejszonemu ryzyku uszkadzania zębów i całego aparatu żującego towarzyszy również poprawa owalu twarzy u kobiet z nadmiernie rozbudowanymi mięśniami żwaczami.

  • Wizyta kontrolna

    Jest konieczna i powinna się odbyć po 2-3 tygodniach od wykonania zabiegu. Podczas wizyty zostaną skontrolowane efekty leczenia i wykonana fotodokumentacja medyczna. Najlepiej zapisać się na nią od razu w dniu zabiegu. Jest bezpłatna.

Cennik