Poznaj szczegóły

Zabieg z użyciem toksyny botulinowej typu A jest uważany za jeden z najbezpieczniejszych zabiegów z zakresu medycyny estetycznej. Po wstrzyknięciu w wybrany mięsień dochodzi do czasowego zablokowania przewodnictwa nerwowo - mięśniowego. Skutkuje to rozluźnieniem mięśnia i rozprostowaniem skóry leżącej nad nim.

Jest to doskonały sposób profilaktyki starzenia skóry, poprzez redukcję zmarszczek mimicznych, a co za tym idzie zapobieganie tworzenia się zmarszczek utrwalonych. Warto zatem aby zabieg ten był jednym z pierwszych zabiegów estetycznych około 30 roku życia, a w przypadku bardzo silnej ekspresji mimicznej nawet około 25 roku życia.

Niektóre osoby mogą odnieść dodatkowe korzyści z wykonania zabiegu. Jest to redukcja napięciowych bólów głowy wynikająca ze zmniejszenia napięcia mięśni 1/3 górnej części twarzy. Po podaniu Botoxu obserwujemy również zmniejszenie aktywności gruczołów łojowych w okolicy czoła.

Toksyna botulinowa wykorzystywana jest również w redukcji uśmiechu dziąsłowego, leczeniu bruksizmu, nadpotliwości oraz w innych dziedzinach medycyny. W neurologii leczy migrenowe bóle głowy, kręcz karku, przykurcze mięśniowe, w okulistyce zeza, a w urologii nadreaktywność mięśnia wypieracza pęcherza moczowego.

Preparat powstaje z oczyszczonego białka produkowanego przez bakterię Clostridium botulinum, której szczepy są izolowane w warunkach laboratoryjnych.

Ilość jednostek użytych do zabiegu jest różna w zależności od wskazań. Waha się od 10 do 50 jednostek w medycynie estetycznej, aż do 200 jednostek w innych dziedzinach medycyny. Toksyczna dawka toksyny botulinowej wynosi 2500 - 3000 jednostek. Jest ona zatem ponad pięćdziesięciokrotnie większa niż dawki stosowane w zabiegach medycyny estetycznej.

Preparat działa w konkretnym mięśniu czy obszarze, w który został podany. Nie ma wpływu na inne mięśnie w ciele.

Po zabiegu skóra powoli rozprostowuje się i wygładza. Rysy twarzy ulegają złagodzeniu. Zmarszczki mimiczne zanikają. Nie pogłębiają się natomiast zmarszczki utrwalone oraz nie powstają całkiem nowe. Twarz wygląda na odświeżoną i wypoczętą.

Mięsień poddany zabiegowi osłabia się, a dodatkowo pacjent zapomina o wykonywaniu pewnych grymasów, gdy mięsień nie pracuje. Dzięki tym zjawiskom, mimo powrotu funkcji mięśni, efekt estetyczny w pewnym stopniu nadal się utrzymuje.

Czego możesz się spodziewać

Dowiedz się więcej

 • Zabieg lunchowy, jednak niezbyt często

  Zabieg jest bardzo szybki, gdyż wymaga jedynie odkażenia skóry i wykonania kilku do kilkunastu ukłuć. Niektórym osobom może stwarzać lekki dyskomfort. Po zabiegu można wrócić do codziennych spraw. Należy jednak pamiętać, że organizm po pewnym czasie stosowania toksyny botulinowej może zacząć wytwarzać przeciwciała, dlatego nie zaleca się powtarzać zabiegów częściej niż co 4 - 6 miesięcy.

 • Zaufanie i bezpieczeństwo

  Do zabiegu używane są wyłącznie oryginalne preparaty firmy Allergan dostępne tylko dla lekarzy. Botox charakteryzuje się najmniejszym stopniem dyspersji w tkankach, co daje największą precyzję pośród wszystkich toksyn botulinowych dostępnych na rynku. Toksyna botulinowa w medycynie stosowana jest w bardzo małych dawkach, które są bezpieczne dla człowieka.

 • Po zabiegu

  Pierwsze efekty zabiegu można zaobserwować po upływie 2 - 10 dni. Po około 14 dniach osiągany jest pełny efekt działania toksyny botulinowej. Efekty zabiegu utrzymują się od 3 do 6 miesięcy, czasem nawet do roku i dłużej. Jest to bardzo indywidualne. Po tym czasie ruchomość mięśni powraca powoli i stopniowo.

 • Wizyta kontrolna

  Jest konieczna i powinna się odbyć po 2-3 tygodniach od wykonania zabiegu. Podczas wizyty zostaną skontrolowane efekty leczenia i wykonana fotodokumentacja medyczna. Najlepiej zapisać się na nią od razu w dniu zabiegu. Jest bezpłatna.

Cennik